Çift ve Evlilik Terapisi ile İlgili Sorular

Her iki taraf da ilişkilerinin üzerine eğilip, emek vermek istediklerinde. Evlilik terapisi’nin başarı oranı Duygu Odaklı Çift Terapisi üzerine yapılan araştırmalar göz önüne alınaraktan yüzde 78’lerin üzerinde, ancak çaba tek taraflı olduğunda aynı başarıyı göstermesi tabii ki çok zor, yüzde 50’nin altında diyebiliriz.

Psikoterapist ile paylaştığınız her konu gizli kalır ve sizin dışınızda biriyle paylaşılmaz. Eğer ki sizin sürecinizin hızlanması için bir paylaşım gerekliyse , bunun için sizden izin almadan bu durum gerçekleşmez.

Çift Terapisinde ise çiftlerin birbirleriyle konuşmadıkları gizli meselelerini, terapistle bireysel değerlendirme görüşmelerinde anlatmaları beklenmez. Partnerinizle gündeme getirebildiğiniz içerikteki meselelerin terapilerde gündeme getirilmesi beklenir.

Çiftler, seansta artık sorunlarını konuşabilir, bağ kurabilir seviyeye geldiklerinde, bu bir gelişme kaydettiklerinin göstergesidir. Amacımız bu gelişmeyi terapi ortamı dışında da sürdürmelerini sağlamak olacaktır. Belli bir süre seanstaki bu gelişme pekiştiğinde, seans dışında da yapabilir hale gelirler. Evlilik terapilerinde sonuçlanma, hafta da 1 seanslara devam edildiği düşünülürse , 2-6 ay arasında değişmektedir. Bu terapinin hızını; çift ve terapistin işbirliği, sorunlarının yoğunluğu ve motivasyonları ileri derece de etkiler.

İdeal olanı, çiftlerin birlikte katıldıkları birleşik psikoterapi oturumlarında yapılmasıdır. Terapiye gelmek istemeyen eşe ısrar etmek, bir sonuca ulaştırmayacaktır. Bunun için terapi sürecine katılmak isteyen eşle Bireysel Çift Terapisi olarak ilerliyoruz. Terapi de olan eş , terapi odasında diğer eş sanki varmış gibi, onun bakış açısını dikkate alarak ve ilişkideki sorunlarda kendisinin payı üzerine çalışıyoruz. Bu süreç sonrasında kişideki değişimle birlikte evlilik sisteminde de birtakım değişiklikler olmasını umut ediyoruz. Genelde bir zaman sonra, partnerinin çabasını gören diğer partnerde sürece katılmak istemektedir.

Cinsel Terapi ile İlgili Sorular

Seansta keşfedilen farkındalıklar ve öğrenmelerin yanısıra, kadın ve erkeğe evde uygulanacak aşk oyunları dediğimiz cinsel egzersizler önerilir. Egzersizler tedavinin kendisi değildir, tek başına tüm sorunları da ortadan kaldırmaz bir araçtır fakat bilinçli bir şekilde yapılırsa kişinin cinsel özgüvenine büyük katkı sağlayıp, amaca ulaşmasına yardımcı olur.

Seçim yapacak bir isim listeniz olduğunda, sonraki adım sizin için en uygun olan psikoterapisti nasıl bulacağınızı bilmektir. Sizin için en uygun olan cinsel terapisti seçmek, konuşurken kendinizi rahat hissedeceğiniz ve size yardım edebilecek birini seçmektir. Ancak her koşulda aramanız gereken bazı kriterler vardır.

-Özellikle cinsel terapi alanında eğitim almış (yalnızca evlilik terapisi, aile terapisi, aile danışmanlığı yada genel terapi konusunda değil).

-Güvenilir bir üniversiteden yüksek lisans, doktora ya da tıp doktorluğu diploması olan,

– İlk aradığınızda cinsel terapi hattı veya profesyoneli, sizinle telefonda konuşmaya açık olan ve size ilk seansından ne beklemeniz gerektiğini açıklayacak biri.

Bir cinsel terapist tam olarak hangi sorunlarla yaşadığınızı keşfetmek amacıyla size ilgisiz görünebilecek geçmişinizle ilgili konuları da kapsayan bir dizi soru yöneltir. Bu sorular cinsel öykünüzü incelemenin bir parçasıdır. Cinsel terapi de bir çift bana geldiğinde, ilk görüşme sonrasında, hemen her zaman çiftlerle ayrı ayrı görüşürüm. Bir tam seans kadına, bir tam seans erkeğe değerlendirme görüşmesine alırım. Çiftlerin çocukluktan, ergenlikten , flörtlerinden, ilişkilerinin başları, evliliklerinin kuruluş hikayelerinden bu zamana kadar ki süreçlerini kendi dünyalarında nasıl yaşadıklarının bilgisini bütüncül bir yaklaşımla değerlendiririm. Bu şekilde, hikayeyi her iki ağızdan da dinlemiş olurum. Her ne kadar bu iki farklı hikaye gerçeği tam olarak yansıtmasa da iki tarafı da dinlemekle, genellikle sorunun asıl kaynağını belirlemeye yaklaşırım. Değerlendirme görüşmelerimde , her iki partnerle de ayrı ayrı görüşmemin ardından çifti birlikte kabul ederim ve bundan sonra her hafta birlikte tek seans olarak devam ederiz.

İlk seansın başında, cinsel terapist sizden sorununuzu tarif etmenizi ister. Ardından mevcut cinsel yaşamınız hakkında sorular sorar. Yeni tanıştığınız birine, cinsel hayatınızın özel ayrıntılarını anlatmak uygunsuz gelebilir. Ancak terapiste verdiğiniz bilgilerde ne kadar dürüst olursanız, size o kadar yardımcı olabilir. Bu başlangıç konuşmalarının ardından terapistinizle birlikte bir tedavi planı yaparsınız. Bazen cinsel terapist, sorununuzun fizyolojik olmadığından emin olmak için bir doktora (ürolog) gitmenizi veya birtakım hormonal testler yaptırmanızı da isteyebilir.

Bazı cinsel sorunlardan kurtulmak için yalnızca kısa süreli bir terapiye ihtiyacınız varsa, sorunlar hakkında konuşmak için terapiste muhtemelen 6 seans bile yetebilir. Ancak bazı insanlar için cinsel terapi daha karmaşıktır, yıllar sürebilir. Siz ya da siz ve partneriniz cinsel sorununuzu çözdüğünüzü hissettiğiniz zaman, cinsel terapiyi bırakmanın zamanının geldiğini anlarsınız ve artık seksi hayatınızın harika bir parçası olarak görürsünüz. İster uzun süreli olsun, ister kısa süreli, her seans arasında terapistiniz evde tek başınıza ve bir süre sonra partnerinizle aşk oyunları dediğimiz bazı egzersizlerde bulunmanızı da ister.